O projekcie

“The Hidden Lamp”

Książka “The Hidden Lamp. Stories from Twenty-Five Centuries of Awakened Women” (“Ukryta lampa: historie przebudzonych kobiet na przestrzeni 25 wieków”) została zredagowana przez Zenshin Florence Caplow oraz Reigetsu Susan Moon i wydana w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest to zbiór nie tylko 100 historii przebudzonych kobiet, ale także 100 komentarzy napisanych przez nauczycielki w różnych szkołach buddyzmu.

Zenshin Florence Caplow jest nie tylko współredaktorką książki, ale także inicjatorką grup studiujących koany z książki “The Hidden Lamp”. Prowadzi takie grupy online w języku angielskim. Zenshin jest kapłanką Soto Zen, wyświęconą przez Zoketsu Normana Fischera w 2007 roku. Praktykuje Vipassanę i Zen od ponad trzydziestu lat. Jest nauczycielką dharmy, botaniczką terenową, eseistką, a także pastorką Kościoła Unitariańskiego. Obecnie mieszka i pracuje w Urbana w stanie Illinois.

Spotkania facylituje Małgosia Myoju Sieradzka, która od kilkunastu lat praktykuje medytację w stylu zen w linii roshiego Shurnyu Suzukiego. W 2022 przyjęła święcenia kapłańskie z rąk roshiego Jakusho Kwonga. Pomysł organizacji spotkań powstał po tym, gdy Małgosia uczestniczyła w cyklu spotkań prowadzonych przez Zenshin w języku angielskim, organizowanych przez Upaya Zen Center.

15 listopada 2020 roku Zenshin wygłosiła mowę inaugurującą spotkania grupy w języku polskim.

Na czym polegają spotkania

Podczas spotkań skupiamy się na jednej historii (koanie) oraz zgłębiamy ją za pomocą pomocą metody lectio divina. Zaczynamy od kilku minut siedzenia w ciszy. Następnie słuchamy koanu, potem czytamy go we własnym tempie i poprzez pisanie zgłębiamy jego znaczenie. Dialog, cisza oraz dobrowolne dzielenie się pozwalają nam doświadczać wielowymiarowości koanów oraz tego, że stanowią one lustro naszego życia oraz praktyki. Nie jest wymagane żadne doświadczenie w pracy z koanami oprócz otwartości i ciekawości. Traktujemy je bowiem jako tekst literacki, nie metodę medytacji.

Jeżeli nie brałyście/braliście udziału w poprzednich spotkaniach, nie martwcie się. Formuła nie wymaga wiedzy z poprzednich “zajęć”. Spotykamy się, by razem czytać koan, pisać, a potem dzielić się naszymi refleksjami, jeśli mamy na to ochotę. Udział w tej grupie zobowiązuje jednak do zachowania dyskrecji. Nie wynosimy poza grupę tego, czym dzielili się inni. 

Pod linkiem recenzja książki “The Hidden Lamp”: https://tricycle.org/magazine/hidden-lamp/