Mowa mniszki zen Esho Sudan 22.01.2022

Między diabłem a głębokim, błękitnym morzem

“Między diabłem a głębokim, błękitnym morzem” to dosłowne tłumaczenie angielskiego idiomu (“between the devil and the deep blue sea”), który oznacza “między młotem a kowadłem”. Jest to temat mowy, którą wygłosi mniszka zen Esho Sudan za pomocą platformy zoom w sobotę 22 stycznia o godz. 17. Podzieli się ona doświadczeniem i refleksjami na temat praktyki kobiet we współczesnym świecie japońskich świątyń i klasztorów Zen.

Mowa odbędzie się w ramach projektu Ukryta Lampa. Po mowie odbędzie się spotkanie grupy studiującej koany, do której można dołączyć nawet jednorazowo. Można o niej przeczytać więcej w tym wpisie. Za pomocą platformy zrzutka.pl będziemy przyjmować darowizny dla Esho. Mowa będzie tłumaczona. Jeśli nie jesteś na liście mailingowej Ukrytej lampy, a chcesz wziąć udział w mowie, napisz na ukrytalampa@gmail.com

Esho Sudan jest mniszką w tradycji japońskiego Soto zen. Pełni funkcję asystentki opata klasztoru Toshoji wraz z którym rozwija ten międzynarodowy klasztor treningowy szkoły Soto w Japonii. Od 2010 roku mieszka na stałe w Toshoji. W latach 2003-2010 mieszkała w klasztorach i ośrodkach treningowych zen w Australii i USA. Swoje doświadczenie z koanami , choć ograniczone – głównie praktykowała shikantazę, zdobyła w Diamond Sangha (linia Yasutani/Aitken Roshi), MRO (linia Maezumi/Daido Roshi) oraz u swojego nauczyciela Seido Suzuki Docho, opata Toshoji. Po wielu latach treningu otrzymała od niego przekaz dharmy.

4 comments

Leave a comment

Your email address will not be published.