Agata Hae In JDPSN praktykuje medytację od 2000 roku, pierwsze lata w linii soto zen w tradycji Roshiego Jakusho Kwonga, odkąd rozpoczęła się jej przyjaźń z Małgosią Myoju.
Oto co na temat spotkania 24 lutego pisze sama Agata Hae In:
Praca z koanem to intymne spotkanie z naszymi przodkami i przodkiniami oraz próba odpowiedzi na pytanie, jaki umysł miała osoba z opowieści. “Koan” oznacza “znany publicznie przypadek” przebudzenia, a wielkie pytanie, nazywane czasem “hwadu” oznacza “głowa słowa” i jest to kluczowy fragment lub słowo z koanu. Słowo, które doprowadzi nas do swojej głowy, czyli tego co jest ponad słowami.
Na naszym spotkaniu porozmawiamy o technologii pracy z koanem i o tym, jak twórca metody wielkiego pytania mistrz zen Dahui kształtował ją wraz z mniszką Miaodao, pierwszą osobą, która osiągnęła dzięki niej przebudzenie.
Omówimy pięć podstawowych błędów w pracy z wielkim pytaniem wg. mistrza zen Dahui oraz typowe stadia tej pracy wg mistrza Hakuina – od (1) wątpliwości (jednej z pięciu przeszkód/nivarana) przez (2) “jednolitą masę wątpienia” i “srebrne góry, stalowe ściany”, (3) “iluzoryczny, przejrzysty kryształowy pałac” i “białą czaplę na śniegu”, (4) “pustą jaskinię demonów czuwających nad trupem” i “płytkie mętne wody” (5) “rozpad świadomości na momenty” i “zapadnięcie się przestrzeni”, (6) “roztrzaskanie magazynu karmy” i “odpadnięcie dna z czarnego wiadra” (7) “słońce mądrości” oraz (8) praktykę postkensho, po doświadczeniu przebudzenia.
Więcej informacji o Agacie przeczytasz pod linkiem:
https://www.zen.pl/rozmowa-nieformalna-hae-in/
Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu, a nie jesteś jeszcze na liście Ukrytej Lampy napisz na: ukrytalampa@gmail.com