Flaga Miaoxin

Chiny, IX wiek 

Siedemnastu mnichów, podróżujących w poszukiwaniu oświecenia, przybyło odwiedzić słynnego nauczyciela, mistrza Yangshana Huiji. Zanim weszli na górę, by się z nim zobaczyć, zatrzymali się na noc w budynku administracji klasztoru. Tego wieczoru rozmawiali na temat koanu Szóstego Patriarchy: “To, co się porusza, to nie wiatr ani flaga, ale wasze umysły”.

Yangshan powierzył odpowiedzialność za prowadzenie administracji klasztoru mniszce Miaoxin. Usłyszała ona rozmowę mnichów i powiedziała swoim pomocnikom: “Co za wstyd, że tych siedemnastu ślepych osłów w czasie swoich pielgrzymek zużyło tak wiele par słomianych sandałów, nie zbliżając się nawet do Dharmy”.

Jedna z mniszek wyjawiła mnichom, co powiedziała Miaoxin. Mnisi poczuli się zawstydzeni. Byli szczerzy w swoich poszukiwaniach oświecenia, więc nie odrzucili krytyki Miaoxin jako impertynencji kobiety. Zamiast tego ukłonili się z szacunkiem i udali się do niej. 

Miaoxin powiedziała: “Tym, co się porusza, nie jest ani wiatr, ani flaga, ani wasze umysły”.

Wszystkich siedemnastu mnichów natychmiast się przebudziło. Stali się uczniami Miaoxin i wrócili do domu, nigdy nie wchodząc na górę, aby spotkać się z Yangshanem.

Tłumaczenie: Małgosia Myoju

Redakcja: Beata Łazarz

Leave a comment

Your email address will not be published.